Więcej niż biznes

Więcej niż biznes. Opinie, porady, ciekawostki.

O biznesie i nie tylko.




Opinie, porady, ciekawostki.

O biznesie i nie tylko





wtorek, 4 grudnia 2012

Wielozadaniowość – hit czy mit?



Znacie to uczucie – otwieracie rano pierwszego maila, a pod koniec dnia pracy zauważacie, że jeszcze na niego nie odpowiedzieliście, robiąc wiele innych rzeczy na raz? Jeśli tak, kolejne pytanie brzmi – czy jest to najbardziej efektywny sposób pracy? A może w dzisiejszych czasach nie umiemy już inaczej pracować?

Jak sami zauważyliśmy w ofertach pracy bardzo często pojawia się wymaganie różnie formułowanej wielozadaniowości. Czy zajmowanie się wieloma projektami naraz pomaga nam w pracy, czy wręcz przeciwnie?

Opinie na temat wielozadaniowości są bardzo różne – mówi Izabela Kielczyk, trener biznesu i coach – Niektórzy uważają, że powinniśmy się koncentrować tylko i wyłącznie na jednej czynności, gdyż wykonując dwie rzeczy na raz, żadnej nie zrobimy dokładnie. Inni twierdzą, że wielozadaniowość to ogromna oszczędność czasu i wręcz powinniśmy robić dwie, trzy rzeczy na raz. Bo tego też wymaga od dzisiejszy świat i natłok informacji.
Można tak działać, tylko trzeba zadać sobie pytanie, czy dzięki wielozadaniowości jesteśmy faktycznie bardzie efektywni?

ARGUMENTY "ZA" WIELOZADANIOWOŚCIĄ

Zdaniem Davida Silvermana, blogera Harvard Business Review , w dzisiejszych czasach każdy, kto chce przetrwać w pracy, musi być wielozadaniowy. Argumenty za wielozadaniowością to m.in. możliwość urozmaicenia sobie pracy czy lepsza komunikacja i współpraca (nie czekasz w nieskończoność, aż adresat Twojego pytania skończy poprzednie zadanie). Można się także pokusić o stwierdzenie, że niektórzy po prostu lubią tak pracować!

ARGUMENTY PRZECIW WIELOZADANIOWOŚCI

Są jednak i osoby o takim temperamencie i tempie pracy, które lepiej i efektywniej pracują, wykonując jedną czynności na raz – mówi Izabela Kielczyk. – Zdarza się również tak, że po przekroczeniu pewnej liczby zadań człowiek po prostu przestaje panować nad tym, co robi.

Wśród przeciwników takiego stylu pracy, pojawiają się nawet wnioski, że wykonywanie wielu prac równocześnie wpływa nie tylko na spadek efektywności, lecz także … chwilowe obniżenie IQ.

A Wy jak najbardziej lubicie pracować? A może musicie wykonywać wiele prac na raz, aby nie zginąć pod natłokiem obowiązków?

Zobaczcie badanie Standford University na temat wielozadaniowości:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz